Hvordan i all verden kan unge og presumtivt oppegående skoleelever gi sin stemme til Vigrid? I beste fall er det i misforstått sympati med bråket om Vigrids deltakelse i skoledebattene, eller en litt skummel forvirring og ihuga lyst til å markere en protest.
Vigrid, listesammenrasket sprunget ut av en organisasjon mange uten å løfte øyebrynene karakteriserer som nazivennlig og forvirrede nasjonalromantiske, fikk en oppslutning på 3,9 prosent ved skolevalget i Buskerud, viser Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste. Vigrid-oppslutningen er for eksempel høyere enn oppslutningen om Rødt og mer enn dobbelt så høyt som oppslutningen om KrF.
Ap fikk svi så det må ha gjort vondt. Partiet tapte med nær åtte prosentpoeng, målt mot 2007-resultatet, og havnet på 21,8 prosent. Det bør jo få Aps representanter på skoledebattene til å gå litt i seg selv. Ap gjorde det som kjent rimelig greit landet sett samlet.
Mest happy kan FrP være. Solid fremgang og størst oppslutning på de videregående skolene i Buskerud, men det som bør få seriøse ungdomspartier, skoletopper og meningsdannere til å gå i tenkeboksen, er Vigrids oppslutning. Sånn vil vi vel ikke ha det, og da er jeg ikke helt sikker på at fortielse er rette medisin.
Grepene partiene brukte i skoledebattene var fortielse, eventuelt kombinert med såkalt stille protest, som å se bort. Den oppskriften var muligens ikke veldig vellykket.
Vi er alltid dratt mellom fortielse og argumentasjon i møte med ytterligående meninger, men meningsdannelse bør altså skje gjennom ytringer og bryting av ytringer. Fortielse er i og for seg også en ytring, men spesielt trygg på fortielse som virkemiddel mot fremvekst av brunskjorter er jeg ikke.
Søk i bloggen
Twitter
- @gardlm Frp svikter aldri. En gang ville FrpU legge ned drivhusene. Skulle redde verden. 1 day ago
- Bortsett fra tittelen (som kanskje bare er skrevet for å få klikk?), så er innholdet i denne verdt å bruke tid på. dagbladet.no/sport/gi-opp-k… 1 day ago
- @JarleRH Ække så lett det der med søyler, grafikk og sånt 1 day ago
- @micbro Minner om en smertefull kroppsdel etter hammer og sag-prosjekt. 1 day ago
- @Seierherrene @BNMeling Tja. Tenker det handler om hvilket samfunn du vil bo i, om omgangstone, respekt og debattklima. 4 days ago
Emneord
ally aviser baking bellybåt blogg bok brødbaking bøker dimen drammen drammensmarka dressur ferie film fjell fjellørret fluefiske flytting fredrikstad friluftsliv fritid frp helse humor hund hurum it journalistikk jul kano krim krimbok kultur kundebehandling kundeservice langvann lokalradio maling marka mat mc media medier meny merkevarer musikk nationen new york nsb operasjon oppussing oslo pakking pendling pipetjern politikk påske samferdsel service sjokolade ski sverige treski tørrflue tørrfluer vak valdres vangsjø vinter web yddin Øystre Slidre ørret ørretjakt øystre slidreBlogroll
Nyeste kommentarer
Virtual Private Serv… til Avis rett i lomma Ja til ti nye fra Kn… til Kriminelt bra av Faldbakk… rinoandersen til Tok E12 i vriene forhold i… David Ingebrigtsen til Tok E12 i vriene forhold i… Knut Hjelle til Golden Powers minne Kategorier
RSS-feed
Innlogging
De hadde snakket veldig godt for seg på hønefoss hørte jeg, der hadde de andre partiene angrepet politikken dems, og de bare «spiste» alt, og kom bra ut av det, der fikk dem 9.8. I Åmodt ble dem helt ignorert av alle, der fikk dem 4.8. Fortsatt alt for alt mye, tror det må bli gjort «grep» utenfor debattene!